
Safavieh Lombard 60-Inch H Street Floor Lamp - Clear
The humble candlestick floor lamp gets done up in the Lombard Street lamp. Clear disks of crystal are strung together with knots of lustrous chrome on a slender base and topped with off-white shade to add an unexpected contemporary twist to a familiar form.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4178A |
| Product UPC: | 683726338246 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $132.91
-65%$132.91
$46.52More Images


Safavieh Lombard 60-Inch H Street Floor Lamp - Clear
The humble candlestick floor lamp gets done up in the Lombard Street lamp. Clear disks of crystal are strung together with knots of lustrous chrome on a slender base and topped with off-white shade to add an unexpected contemporary twist to a familiar form.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4178A |
| Product UPC: | 683726338246 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The humble candlestick floor lamp gets done up in the Lombard Street lamp. Clear disks of crystal are strung together with knots of lustrous chrome on a slender base and topped with off-white shade to add an unexpected contemporary twist to a familiar form.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 14" W x 14" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Clear/Chrome |
| Product Material: | Crystal/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4178A |
| Product UPC: | 683726338246 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























