
Safavieh Livia 60-Inch H Floor Lamp - Nickel
Deco deluxe. Stomping at the Savoy would not have been the same without the sleek interiors of the legendary hotel. The Livia floor lamp evokes this historic charm, blending a classic column with nickel finish made modern by a crisp white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4335A |
| Product UPC: | 683726437857 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $126.41
-65%$126.41
$44.24More Images


Safavieh Livia 60-Inch H Floor Lamp - Nickel
Deco deluxe. Stomping at the Savoy would not have been the same without the sleek interiors of the legendary hotel. The Livia floor lamp evokes this historic charm, blending a classic column with nickel finish made modern by a crisp white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4335A |
| Product UPC: | 683726437857 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Deco deluxe. Stomping at the Savoy would not have been the same without the sleek interiors of the legendary hotel. The Livia floor lamp evokes this historic charm, blending a classic column with nickel finish made modern by a crisp white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4335A |
| Product UPC: | 683726437857 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























