
Safavieh Lianne Outdoor Pendant - Black
Elegantly understated, this Lianne Outdoor Pendant perfectly lights up any style of outdoor d̩cor. Lianne‰۪s matte black base and chain are cleverly paired with a clear glass cylinder shade, and a retro-inspired bulb adds a touch of nostalgic charm.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 5.625" W x 5.625" D x 18-90" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | PLT4037A |
| Product UPC: | 195058423878 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Lianne Outdoor Pendant - Black
Elegantly understated, this Lianne Outdoor Pendant perfectly lights up any style of outdoor d̩cor. Lianne‰۪s matte black base and chain are cleverly paired with a clear glass cylinder shade, and a retro-inspired bulb adds a touch of nostalgic charm.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 5.625" W x 5.625" D x 18-90" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | PLT4037A |
| Product UPC: | 195058423878 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegantly understated, this Lianne Outdoor Pendant perfectly lights up any style of outdoor d̩cor. Lianne‰۪s matte black base and chain are cleverly paired with a clear glass cylinder shade, and a retro-inspired bulb adds a touch of nostalgic charm.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 5.625" W x 5.625" D x 18-90" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19-LED |
| Product SKU: | PLT4037A |
| Product UPC: | 195058423878 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























