
Safavieh Lewis Metal Pendant Lamp - Black
Bring character and style to any living room or dining room with this modern metal pendant lamp. The dimension and movement of its three black metal pendants make it a collectable. Designers love the soft glow created by its luxe inner gold leaf finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 39" W x 39" D x 46" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | LIT4461A |
| Product UPC: | 889048177482 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $220.01
-65%$220.01
$77.00More Images


Safavieh Lewis Metal Pendant Lamp - Black
Bring character and style to any living room or dining room with this modern metal pendant lamp. The dimension and movement of its three black metal pendants make it a collectable. Designers love the soft glow created by its luxe inner gold leaf finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 39" W x 39" D x 46" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | LIT4461A |
| Product UPC: | 889048177482 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring character and style to any living room or dining room with this modern metal pendant lamp. The dimension and movement of its three black metal pendants make it a collectable. Designers love the soft glow created by its luxe inner gold leaf finish.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 39" W x 39" D x 46" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL 13W |
| Product SKU: | LIT4461A |
| Product UPC: | 889048177482 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























