
Safavieh Lettie 5 Light Gold Leaf Detail 49 Inch Dia Pendant - Black
Istanbul‰۪s exotic blend of ancient decorative arts techniques and modern design savvy inspired this contemporary pendant light. Crafted with a fresh white metallic finish and rich gold interior, this sleek modern heirloom is a favorite of architects.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 49" W x 49" D x 43" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Gold |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4362B |
| Product UPC: | 889048099593 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $317.33
-65%$317.33
$111.07More Images






Safavieh Lettie 5 Light Gold Leaf Detail 49 Inch Dia Pendant - Black
Istanbul‰۪s exotic blend of ancient decorative arts techniques and modern design savvy inspired this contemporary pendant light. Crafted with a fresh white metallic finish and rich gold interior, this sleek modern heirloom is a favorite of architects.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 49" W x 49" D x 43" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Gold |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4362B |
| Product UPC: | 889048099593 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Istanbul‰۪s exotic blend of ancient decorative arts techniques and modern design savvy inspired this contemporary pendant light. Crafted with a fresh white metallic finish and rich gold interior, this sleek modern heirloom is a favorite of architects.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 49" W x 49" D x 43" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Gold |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4362B |
| Product UPC: | 889048099593 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























