
Safavieh Leif Iron And Marble Floor Lamp - Black
Ideal for the modern minimalist, this Leif Floor Lamp abounds with decorative depth and dimension. Leif‰۪s asymmetrical black iron frame gives any d̩cor a rich sense of motion, while its two globe lights and marble base lend a touch of Art Deco glamour.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 7.75" D x 68" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED S14 |
| Product SKU: | FLL4092A |
| Product UPC: | 195058089777 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $224.38
-65%$224.38
$78.53More Images


Safavieh Leif Iron And Marble Floor Lamp - Black
Ideal for the modern minimalist, this Leif Floor Lamp abounds with decorative depth and dimension. Leif‰۪s asymmetrical black iron frame gives any d̩cor a rich sense of motion, while its two globe lights and marble base lend a touch of Art Deco glamour.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 7.75" D x 68" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED S14 |
| Product SKU: | FLL4092A |
| Product UPC: | 195058089777 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal for the modern minimalist, this Leif Floor Lamp abounds with decorative depth and dimension. Leif‰۪s asymmetrical black iron frame gives any d̩cor a rich sense of motion, while its two globe lights and marble base lend a touch of Art Deco glamour.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 7.75" D x 68" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED S14 |
| Product SKU: | FLL4092A |
| Product UPC: | 195058089777 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























