
Safavieh Laverne Floor Lamp - Brass Gold
A glamorous take on modern minimalism, this Laverne Floor Lamp is effortlessly eye-catching. Laverne‰۪s dynamic silhouette emanates a striking sense of depth and motion, its sleek conic shade and horizontal cylinder base providing the perfect artistic counterpoint, while its brass gold finish is endlessly elegant.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 8.5" W x 10" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11 |
| Product SKU: | FLL4113A |
| Product UPC: | 195058175104 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Laverne Floor Lamp - Brass Gold
A glamorous take on modern minimalism, this Laverne Floor Lamp is effortlessly eye-catching. Laverne‰۪s dynamic silhouette emanates a striking sense of depth and motion, its sleek conic shade and horizontal cylinder base providing the perfect artistic counterpoint, while its brass gold finish is endlessly elegant.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 8.5" W x 10" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11 |
| Product SKU: | FLL4113A |
| Product UPC: | 195058175104 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A glamorous take on modern minimalism, this Laverne Floor Lamp is effortlessly eye-catching. Laverne‰۪s dynamic silhouette emanates a striking sense of depth and motion, its sleek conic shade and horizontal cylinder base providing the perfect artistic counterpoint, while its brass gold finish is endlessly elegant.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 8.5" W x 10" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11 |
| Product SKU: | FLL4113A |
| Product UPC: | 195058175104 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























