
Safavieh Landreth Chandelier - Black
Revitalize any room with the spellbinding chic of this Landreth Chandelier. Flaunting three tiers of clear seeded glass disks that sparkle in the light, Landreth is a favorite among glamorously artistic designers.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 21" W x 21" D x 17" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Metal/Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | CHA4026A |
| Product UPC: | 195058337151 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Landreth Chandelier - Black
Revitalize any room with the spellbinding chic of this Landreth Chandelier. Flaunting three tiers of clear seeded glass disks that sparkle in the light, Landreth is a favorite among glamorously artistic designers.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 21" W x 21" D x 17" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Metal/Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | CHA4026A |
| Product UPC: | 195058337151 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Revitalize any room with the spellbinding chic of this Landreth Chandelier. Flaunting three tiers of clear seeded glass disks that sparkle in the light, Landreth is a favorite among glamorously artistic designers.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 21" W x 21" D x 17" H |
| Product Lamp Color: | Black/Clear |
| Product Material: | Metal/Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 |
| Type of Blub Included: | B11-LED |
| Product SKU: | CHA4026A |
| Product UPC: | 195058337151 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























