
Safavieh Landen Leaf 63.5-Inch H Floor Lamp - Antique Gold
Charming and sophisticated, elevate any living room with a touch of natural beauty with this leaf floor lamp. Adorned with finely sculpted leaves, its posh antique gold leaf finish is illuminated by the soft glow of its off-white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 63.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4003A |
| Product UPC: | 889048324855 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $148.51
-65%$148.51
$51.98More Images


Safavieh Landen Leaf 63.5-Inch H Floor Lamp - Antique Gold
Charming and sophisticated, elevate any living room with a touch of natural beauty with this leaf floor lamp. Adorned with finely sculpted leaves, its posh antique gold leaf finish is illuminated by the soft glow of its off-white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 63.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4003A |
| Product UPC: | 889048324855 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Charming and sophisticated, elevate any living room with a touch of natural beauty with this leaf floor lamp. Adorned with finely sculpted leaves, its posh antique gold leaf finish is illuminated by the soft glow of its off-white cotton shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 63.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED 9W |
| Product SKU: | FLL4003A |
| Product UPC: | 889048324855 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























