
Safavieh Laius Flush Mount - Gold
Celebrity-chic glamour meets sophisticated simplicity in this lovely Laius Flush Mount. Flaunting its Art Deco inspirations in stepped concentric round tiers, Laius‰۪s elegant gold finish shines in any room, making it a mainstay in classic-contemporary d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | FLU4066A |
| Product UPC: | 195058360241 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Laius Flush Mount - Gold
Celebrity-chic glamour meets sophisticated simplicity in this lovely Laius Flush Mount. Flaunting its Art Deco inspirations in stepped concentric round tiers, Laius‰۪s elegant gold finish shines in any room, making it a mainstay in classic-contemporary d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | FLU4066A |
| Product UPC: | 195058360241 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Celebrity-chic glamour meets sophisticated simplicity in this lovely Laius Flush Mount. Flaunting its Art Deco inspirations in stepped concentric round tiers, Laius‰۪s elegant gold finish shines in any room, making it a mainstay in classic-contemporary d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 5" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | FLU4066A |
| Product UPC: | 195058360241 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























