
Safavieh Laconia Flush Mount - Gold Base
Designed to perfectly suit every d̩cor style, this Laconia Flush Mount is a staple in any contemporary interior. Laconia‰۪s concentric off-white fabric shades and shimmering gold finish add a touch of depth and intrigue to its classic design.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 16" W x 9.5" D x 16" H |
| Product Lamp Color: | Gold Base |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLU4055A |
| Product UPC: | 195058276764 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Laconia Flush Mount - Gold Base
Designed to perfectly suit every d̩cor style, this Laconia Flush Mount is a staple in any contemporary interior. Laconia‰۪s concentric off-white fabric shades and shimmering gold finish add a touch of depth and intrigue to its classic design.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 16" W x 9.5" D x 16" H |
| Product Lamp Color: | Gold Base |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLU4055A |
| Product UPC: | 195058276764 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed to perfectly suit every d̩cor style, this Laconia Flush Mount is a staple in any contemporary interior. Laconia‰۪s concentric off-white fabric shades and shimmering gold finish add a touch of depth and intrigue to its classic design.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 16" W x 9.5" D x 16" H |
| Product Lamp Color: | Gold Base |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLU4055A |
| Product UPC: | 195058276764 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























