
Safavieh Kyrene Floor Lamp - Black Marble
Glamorously modern, this Kyrene Floor Lamp is in a class of its own. Kyrene‰۪s spherical black marble base provides the perfect decorative counterpoint to its sleek gold body, while a crisp white drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Black Marble |
| Product Material: | Polyresin/Black Marble Finish |
| Product Metal Finish: | Gold&Black Marble Effect |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL7003B |
| Product UPC: | 195058346245 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kyrene Floor Lamp - Black Marble
Glamorously modern, this Kyrene Floor Lamp is in a class of its own. Kyrene‰۪s spherical black marble base provides the perfect decorative counterpoint to its sleek gold body, while a crisp white drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Black Marble |
| Product Material: | Polyresin/Black Marble Finish |
| Product Metal Finish: | Gold&Black Marble Effect |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL7003B |
| Product UPC: | 195058346245 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Glamorously modern, this Kyrene Floor Lamp is in a class of its own. Kyrene‰۪s spherical black marble base provides the perfect decorative counterpoint to its sleek gold body, while a crisp white drum shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 17" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Black Marble |
| Product Material: | Polyresin/Black Marble Finish |
| Product Metal Finish: | Gold&Black Marble Effect |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL7003B |
| Product UPC: | 195058346245 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























