
Safavieh Kylin Flush Mount - Brass
Flaunting Art Deco inspirations with a glamorous contemporary twist, this Kylin Flush Mount pulls out all the stops. Kylin shines with Old Hollywood charisma in its square stepped silhouette, brilliantly shimmering in a rich brass finish, making it a mainstay in celebrity-chic interiors.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 4.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | FLU4067A |
| Product UPC: | 195058360258 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kylin Flush Mount - Brass
Flaunting Art Deco inspirations with a glamorous contemporary twist, this Kylin Flush Mount pulls out all the stops. Kylin shines with Old Hollywood charisma in its square stepped silhouette, brilliantly shimmering in a rich brass finish, making it a mainstay in celebrity-chic interiors.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 4.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | FLU4067A |
| Product UPC: | 195058360258 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Flaunting Art Deco inspirations with a glamorous contemporary twist, this Kylin Flush Mount pulls out all the stops. Kylin shines with Old Hollywood charisma in its square stepped silhouette, brilliantly shimmering in a rich brass finish, making it a mainstay in celebrity-chic interiors.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 4.5" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 |
| Product SKU: | FLU4067A |
| Product UPC: | 195058360258 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























