
Safavieh Kolten Floor Lamp - Antique Brass
Chic and sophisticated, this posh contemporary floor lamp instantly updates any living room with its stunning sculptural style. Its sinuous curves are illuminated with a luxurious antique brass finish, and its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 60.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4045A |
| Product UPC: | 889048618268 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Kolten Floor Lamp - Antique Brass
Chic and sophisticated, this posh contemporary floor lamp instantly updates any living room with its stunning sculptural style. Its sinuous curves are illuminated with a luxurious antique brass finish, and its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 60.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4045A |
| Product UPC: | 889048618268 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Chic and sophisticated, this posh contemporary floor lamp instantly updates any living room with its stunning sculptural style. Its sinuous curves are illuminated with a luxurious antique brass finish, and its off-white 100% cotton shade is complimentary.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 60.5" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4045A |
| Product UPC: | 889048618268 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























