
Safavieh Klara Pendant - Natural
A coastal-chic update of a classic silhouette, this Klara Pendant is a designer favorite. Klara‰۪s basket-woven natural rattan emanates a warm, tropical feel, creating a stunning interplay of light and shadow when lit.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 18.5-198.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Natural Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4128A |
| Product UPC: | 195058175203 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $141.28
-65%$141.28
$49.45More Images


Safavieh Klara Pendant - Natural
A coastal-chic update of a classic silhouette, this Klara Pendant is a designer favorite. Klara‰۪s basket-woven natural rattan emanates a warm, tropical feel, creating a stunning interplay of light and shadow when lit.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 18.5-198.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Natural Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4128A |
| Product UPC: | 195058175203 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A coastal-chic update of a classic silhouette, this Klara Pendant is a designer favorite. Klara‰۪s basket-woven natural rattan emanates a warm, tropical feel, creating a stunning interplay of light and shadow when lit.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 18.5-198.5" H |
| Product Lamp Color: | Natural |
| Product Material: | Rattan |
| Product Metal Finish: | Natural Finish |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | PND4128A |
| Product UPC: | 195058175203 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























