
Safavieh Killian Pendant - Dark Grey
Make a grand statement in any living room or foyer with this contemporary globe pendant. Its dramatic design features layers of metal spheres finely crafted with a classic iron finish. Its vertical bulbs illuminate with an unfiltered glow from inside.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 23.6" W x 23.6" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4047A |
| Product UPC: | 889048598881 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $117.88
-65%$117.88
$41.26More Images


Safavieh Killian Pendant - Dark Grey
Make a grand statement in any living room or foyer with this contemporary globe pendant. Its dramatic design features layers of metal spheres finely crafted with a classic iron finish. Its vertical bulbs illuminate with an unfiltered glow from inside.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 23.6" W x 23.6" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4047A |
| Product UPC: | 889048598881 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make a grand statement in any living room or foyer with this contemporary globe pendant. Its dramatic design features layers of metal spheres finely crafted with a classic iron finish. Its vertical bulbs illuminate with an unfiltered glow from inside.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 23.6" W x 23.6" D x 22-94" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4047A |
| Product UPC: | 889048598881 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























