
Safavieh Kane Pendant - Dark Grey
Elevate any living room or entry with this stylish contemporary metal pendant. Its streamlined design highlights the clean lines and smooth curves of its modern geometry, while its subtle cut-out pattern diffuses soft light from its chandelier bulbs.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20" W x 20" D x 13.5-43.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4049A |
| Product UPC: | 889048598904 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $147.21
-65%$147.21
$51.52More Images


Safavieh Kane Pendant - Dark Grey
Elevate any living room or entry with this stylish contemporary metal pendant. Its streamlined design highlights the clean lines and smooth curves of its modern geometry, while its subtle cut-out pattern diffuses soft light from its chandelier bulbs.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20" W x 20" D x 13.5-43.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4049A |
| Product UPC: | 889048598904 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate any living room or entry with this stylish contemporary metal pendant. Its streamlined design highlights the clean lines and smooth curves of its modern geometry, while its subtle cut-out pattern diffuses soft light from its chandelier bulbs.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 20" W x 20" D x 13.5-43.5" H |
| Product Lamp Color: | Dark Grey |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Dark Grey |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | 60W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | PND4049A |
| Product UPC: | 889048598904 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























