
Safavieh Kairi Floor Lamp - Oil Rubbed Bronze
Monumentally minimalist, this Kairi Floor Lamp enriches any interior with artistic decorative depth. Kairi flows with a vivid sense of motion in its open oil-rubbed bronze frame, while an off-white fabric shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4128A |
| Product UPC: | 195058276757 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $186.21
-65%$186.21
$65.17More Images


Safavieh Kairi Floor Lamp - Oil Rubbed Bronze
Monumentally minimalist, this Kairi Floor Lamp enriches any interior with artistic decorative depth. Kairi flows with a vivid sense of motion in its open oil-rubbed bronze frame, while an off-white fabric shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4128A |
| Product UPC: | 195058276757 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Monumentally minimalist, this Kairi Floor Lamp enriches any interior with artistic decorative depth. Kairi flows with a vivid sense of motion in its open oil-rubbed bronze frame, while an off-white fabric shade completes the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 60" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4128A |
| Product UPC: | 195058276757 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























