
Safavieh Jude Pendant - Shiny Nickel
Bring modern luxury to any living room with this classic pendant. Posh and polished, its chandelier bulbs‰۪ gentle glow is diffused through a traditional clear metal and glass shade with a shiny nickel finish. Its versatile style blends with any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 18.5-90.5" H |
| Product Lamp Color: | Shiny Nickel/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Shiny Nickel |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4041A |
| Product UPC: | 889048598829 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $233.01
-65%$233.01
$81.55More Images


Safavieh Jude Pendant - Shiny Nickel
Bring modern luxury to any living room with this classic pendant. Posh and polished, its chandelier bulbs‰۪ gentle glow is diffused through a traditional clear metal and glass shade with a shiny nickel finish. Its versatile style blends with any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 18.5-90.5" H |
| Product Lamp Color: | Shiny Nickel/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Shiny Nickel |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4041A |
| Product UPC: | 889048598829 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring modern luxury to any living room with this classic pendant. Posh and polished, its chandelier bulbs‰۪ gentle glow is diffused through a traditional clear metal and glass shade with a shiny nickel finish. Its versatile style blends with any d̩cor.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 18.5-90.5" H |
| Product Lamp Color: | Shiny Nickel/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Shiny Nickel |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | 40W |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED C35 4W |
| Product SKU: | PND4041A |
| Product UPC: | 889048598829 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























