
Safavieh Jingle 5 Light Chrome 22.5-Inch Dia Adjustable Chandelier - Chrome
In New Orleans‰۪ French Quarter sits the historic five-star boutique hotel whose period fittings inspired this 5-light traditional chandelier. Elegant strands of prismatic beads and glass catch every ray of light, bringing opulence to any room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 22.5" W x 22.5" D x 27.5 - 99.5" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass/Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4418A |
| Product UPC: | 889048144866 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $200.51
-65%$200.51
$70.18More Images


Safavieh Jingle 5 Light Chrome 22.5-Inch Dia Adjustable Chandelier - Chrome
In New Orleans‰۪ French Quarter sits the historic five-star boutique hotel whose period fittings inspired this 5-light traditional chandelier. Elegant strands of prismatic beads and glass catch every ray of light, bringing opulence to any room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 22.5" W x 22.5" D x 27.5 - 99.5" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass/Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4418A |
| Product UPC: | 889048144866 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
In New Orleans‰۪ French Quarter sits the historic five-star boutique hotel whose period fittings inspired this 5-light traditional chandelier. Elegant strands of prismatic beads and glass catch every ray of light, bringing opulence to any room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 22.5" W x 22.5" D x 27.5 - 99.5" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Glass/Crystal |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 5 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4418A |
| Product UPC: | 889048144866 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























