
Safavieh Jeyne Floor Lamp - Black
Refresh the feel of your d̩cor with the eye-catching depth of this Jeyne Floor Lamp. Eye-catching and iconic, Jeyne‰۪s classic silhouette is updated in black metal mesh, creating an artistic interplay of light and shadow when illuminated by the light emanating from beneath its crisp white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 64.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLL4108A |
| Product UPC: | 195058175050 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Jeyne Floor Lamp - Black
Refresh the feel of your d̩cor with the eye-catching depth of this Jeyne Floor Lamp. Eye-catching and iconic, Jeyne‰۪s classic silhouette is updated in black metal mesh, creating an artistic interplay of light and shadow when illuminated by the light emanating from beneath its crisp white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 64.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLL4108A |
| Product UPC: | 195058175050 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh the feel of your d̩cor with the eye-catching depth of this Jeyne Floor Lamp. Eye-catching and iconic, Jeyne‰۪s classic silhouette is updated in black metal mesh, creating an artistic interplay of light and shadow when illuminated by the light emanating from beneath its crisp white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 64.75" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLL4108A |
| Product UPC: | 195058175050 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























