
Safavieh Jetra Flush Mount - Brass
This Jetra Flush Mount is a must have for industrial chic or urban d̩cor. Jetra‰۪s brass metal frame and clear glass shade highlight the decoratively exposed bulbs and hardware, shining boldly in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12.5" W x 12.5" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass/Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4049A |
| Product UPC: | 195058105019 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $157.61
-65%$157.61
$55.16More Images


Safavieh Jetra Flush Mount - Brass
This Jetra Flush Mount is a must have for industrial chic or urban d̩cor. Jetra‰۪s brass metal frame and clear glass shade highlight the decoratively exposed bulbs and hardware, shining boldly in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12.5" W x 12.5" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass/Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4049A |
| Product UPC: | 195058105019 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Jetra Flush Mount is a must have for industrial chic or urban d̩cor. Jetra‰۪s brass metal frame and clear glass shade highlight the decoratively exposed bulbs and hardware, shining boldly in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12.5" W x 12.5" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Brass |
| Product Material: | Glass/Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14-LED |
| Product SKU: | FLU4049A |
| Product UPC: | 195058105019 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























