
Safavieh Jemmi Pendant - Black
This Jemmi Pendant beautifully revitalizes antique elegance for today‰۪s classic-contemporary d̩cor. An off-white fabric shade pairs beautifully with Jemmi‰۪s black finish, casting a warm glow in any room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 24 - 96" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Metal / Fabric |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED B11 |
| Product SKU: | PND4119B |
| Product UPC: | 195058105132 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Jemmi Pendant - Black
This Jemmi Pendant beautifully revitalizes antique elegance for today‰۪s classic-contemporary d̩cor. An off-white fabric shade pairs beautifully with Jemmi‰۪s black finish, casting a warm glow in any room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 24 - 96" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Metal / Fabric |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED B11 |
| Product SKU: | PND4119B |
| Product UPC: | 195058105132 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Jemmi Pendant beautifully revitalizes antique elegance for today‰۪s classic-contemporary d̩cor. An off-white fabric shade pairs beautifully with Jemmi‰۪s black finish, casting a warm glow in any room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 24 - 96" H |
| Product Lamp Color: | Black/White |
| Product Material: | Metal / Fabric |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED B11 |
| Product SKU: | PND4119B |
| Product UPC: | 195058105132 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























