
Safavieh Jeffra Flush Mount - Black
Create a custom couturier look in your d̩cor with this absolutely astonishing Jeffra Flush Mount. At the pinnacle of high fashion glamour, Jeffra‰۪s three acid glass shades create an artistic sense of depth and decadence in any room, perfectly balanced by the shimmer of its sleek black base.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12.25" W x 12.25" D x 7.25" H |
| Product Lamp Color: | Black/ Acid Glass |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Black/ Acid Glass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 LED |
| Product SKU: | FLU4070C |
| Product UPC: | 195058360319 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Jeffra Flush Mount - Black
Create a custom couturier look in your d̩cor with this absolutely astonishing Jeffra Flush Mount. At the pinnacle of high fashion glamour, Jeffra‰۪s three acid glass shades create an artistic sense of depth and decadence in any room, perfectly balanced by the shimmer of its sleek black base.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12.25" W x 12.25" D x 7.25" H |
| Product Lamp Color: | Black/ Acid Glass |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Black/ Acid Glass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 LED |
| Product SKU: | FLU4070C |
| Product UPC: | 195058360319 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a custom couturier look in your d̩cor with this absolutely astonishing Jeffra Flush Mount. At the pinnacle of high fashion glamour, Jeffra‰۪s three acid glass shades create an artistic sense of depth and decadence in any room, perfectly balanced by the shimmer of its sleek black base.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12.25" W x 12.25" D x 7.25" H |
| Product Lamp Color: | Black/ Acid Glass |
| Product Material: | Ceramic/Iron |
| Product Metal Finish: | Black/ Acid Glass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T14 LED |
| Product SKU: | FLU4070C |
| Product UPC: | 195058360319 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























