
Safavieh Jayde Chandelier - Antique Brass
The classic candelabra gets a retro-modern makeover in this fabulous Jayde Chandelier. A new spin on sputnik style lighting, Jayde‰۪s clear glass globe shades and antique brass finish bring bold fashion-forward chic to any room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 28" W x 28" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Brass |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7005A |
| Product UPC: | 195058283861 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $216.11
-65%$216.11
$75.64More Images

Safavieh Jayde Chandelier - Antique Brass
The classic candelabra gets a retro-modern makeover in this fabulous Jayde Chandelier. A new spin on sputnik style lighting, Jayde‰۪s clear glass globe shades and antique brass finish bring bold fashion-forward chic to any room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 28" W x 28" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Brass |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7005A |
| Product UPC: | 195058283861 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The classic candelabra gets a retro-modern makeover in this fabulous Jayde Chandelier. A new spin on sputnik style lighting, Jayde‰۪s clear glass globe shades and antique brass finish bring bold fashion-forward chic to any room.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 28" W x 28" D x 22" H |
| Product Lamp Color: | Antique Brass |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Brass |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7005A |
| Product UPC: | 195058283861 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























