
Safavieh Jasper 3 Light White 14.5 Inch Dia Adjustable Chandelier - White
Inspired by the d̩cor of a small restaurant hidden in a lush valley of the Swiss Alps, this chandelier brings a naturally elegant touch to any space. Its elegant white finish is paired with meticulously placed crystals for an instant upgrade.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 22.5 - 94.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4436A |
| Product UPC: | 889048145122 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $124.38
-65%$124.38
$43.53More Images


Safavieh Jasper 3 Light White 14.5 Inch Dia Adjustable Chandelier - White
Inspired by the d̩cor of a small restaurant hidden in a lush valley of the Swiss Alps, this chandelier brings a naturally elegant touch to any space. Its elegant white finish is paired with meticulously placed crystals for an instant upgrade.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 22.5 - 94.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4436A |
| Product UPC: | 889048145122 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the d̩cor of a small restaurant hidden in a lush valley of the Swiss Alps, this chandelier brings a naturally elegant touch to any space. Its elegant white finish is paired with meticulously placed crystals for an instant upgrade.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 14.5" W x 14.5" D x 22.5 - 94.5" H |
| Product Lamp Color: | White |
| Product Material: | Iron/Crystal |
| Product Metal Finish: | White |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4436A |
| Product UPC: | 889048145122 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























