
Safavieh Janson Floor Lamp - Matte Black
Ideal for the modern minimalist, this Janson Floor Lamp is a perfect blend of form and function. A Parson‰۪s style frame is modernized with varying widths and lengths for a sense of depth while a white linen shade and circular finial soften the look, making Janson ideal for any contemporary interior.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 20" W x 12.75" D x 59" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4081A |
| Product UPC: | 889048858404 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Janson Floor Lamp - Matte Black
Ideal for the modern minimalist, this Janson Floor Lamp is a perfect blend of form and function. A Parson‰۪s style frame is modernized with varying widths and lengths for a sense of depth while a white linen shade and circular finial soften the look, making Janson ideal for any contemporary interior.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 20" W x 12.75" D x 59" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4081A |
| Product UPC: | 889048858404 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal for the modern minimalist, this Janson Floor Lamp is a perfect blend of form and function. A Parson‰۪s style frame is modernized with varying widths and lengths for a sense of depth while a white linen shade and circular finial soften the look, making Janson ideal for any contemporary interior.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 20" W x 12.75" D x 59" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4081A |
| Product UPC: | 889048858404 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























