
Safavieh Janell 65-Inch H End Table Floor Lamp - Black
A chic iteration of form and function, this black 65-inch floor lamp with table elevates any space. Use as an accent table and floor lamp in the living room or as a nightstand and bedside light source. Its multitasking makes it perfect for a small foyer.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 65" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Brass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4529B |
| Product UPC: | 889048206793 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $267.93
-65%$267.93
$93.78More Images



Safavieh Janell 65-Inch H End Table Floor Lamp - Black
A chic iteration of form and function, this black 65-inch floor lamp with table elevates any space. Use as an accent table and floor lamp in the living room or as a nightstand and bedside light source. Its multitasking makes it perfect for a small foyer.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 65" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Brass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4529B |
| Product UPC: | 889048206793 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A chic iteration of form and function, this black 65-inch floor lamp with table elevates any space. Use as an accent table and floor lamp in the living room or as a nightstand and bedside light source. Its multitasking makes it perfect for a small foyer.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 65" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Wood |
| Product Metal Finish: | Brass |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4529B |
| Product UPC: | 889048206793 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























