
Safavieh Jacques 18-Inch Dia Adjustable Chandelier - Black
A flea market find in Belgium inspired this black 18-inch diameter adjustable chandelier. Its classic metal curves and three lights add charm to a powder room or make a grand statement in a foyer. Above the bed, its intimate glow creates instant romance.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 25.5-95.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4383A |
| Product UPC: | 889048116115 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $147.78
-65%$147.78
$51.72More Images


Safavieh Jacques 18-Inch Dia Adjustable Chandelier - Black
A flea market find in Belgium inspired this black 18-inch diameter adjustable chandelier. Its classic metal curves and three lights add charm to a powder room or make a grand statement in a foyer. Above the bed, its intimate glow creates instant romance.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 25.5-95.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4383A |
| Product UPC: | 889048116115 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A flea market find in Belgium inspired this black 18-inch diameter adjustable chandelier. Its classic metal curves and three lights add charm to a powder room or make a grand statement in a foyer. Above the bed, its intimate glow creates instant romance.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 18" W x 18" D x 25.5-95.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4383A |
| Product UPC: | 889048116115 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























