
Safavieh Izzy Iron Floor Lamp - Nickel
Give your d̩cor a hint of sparkle with this Izzy Floor Lamp. Izzy‰۪s delicately inverted, faceted bell cloche shade dramatically updates a classic silhouette, pairing beautifully with the brushed nickel finish on its sleek iron body.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 11" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Acrylic |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | FLL4088A |
| Product UPC: | 195058089654 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Izzy Iron Floor Lamp - Nickel
Give your d̩cor a hint of sparkle with this Izzy Floor Lamp. Izzy‰۪s delicately inverted, faceted bell cloche shade dramatically updates a classic silhouette, pairing beautifully with the brushed nickel finish on its sleek iron body.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 11" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Acrylic |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | FLL4088A |
| Product UPC: | 195058089654 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor a hint of sparkle with this Izzy Floor Lamp. Izzy‰۪s delicately inverted, faceted bell cloche shade dramatically updates a classic silhouette, pairing beautifully with the brushed nickel finish on its sleek iron body.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 17" W x 11" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Nickel |
| Product Material: | Acrylic |
| Product Metal Finish: | Nickel |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED ST58 4W |
| Product SKU: | FLL4088A |
| Product UPC: | 195058089654 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























