
Safavieh Imara Chandelier - Antique Gold
An astonishing display of decorative depth, this Imara Chandelier breathes new life into retro-chic designs. Imara‰۪s white globe shades are artfully arranged to create a striking sense of motion while its antique gold frame elevates its glamorous aesthetic.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 45" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7006A |
| Product UPC: | 195058283878 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $217.41
-65%$217.41
$76.09More Images


Safavieh Imara Chandelier - Antique Gold
An astonishing display of decorative depth, this Imara Chandelier breathes new life into retro-chic designs. Imara‰۪s white globe shades are artfully arranged to create a striking sense of motion while its antique gold frame elevates its glamorous aesthetic.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 45" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7006A |
| Product UPC: | 195058283878 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An astonishing display of decorative depth, this Imara Chandelier breathes new life into retro-chic designs. Imara‰۪s white globe shades are artfully arranged to create a striking sense of motion while its antique gold frame elevates its glamorous aesthetic.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 45" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 9 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7006A |
| Product UPC: | 195058283878 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























