
Safavieh Idra Floor Lamp - Gold
Ideal as a reading light next to your coziest armchair, this Idra Floor Lamp is beautiful blend of sophistication and simplicity. Idra‰۪s contoured angles shimmer in a lavish gold finish, perfectly paired with the clean lines of its off-white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18.3" W x 13" D x 62" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | FOOT SWITCH IN-LINE |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | FLL4126A |
| Product UPC: | 195058276733 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $144.61
-65%$144.61
$50.61More Images


Safavieh Idra Floor Lamp - Gold
Ideal as a reading light next to your coziest armchair, this Idra Floor Lamp is beautiful blend of sophistication and simplicity. Idra‰۪s contoured angles shimmer in a lavish gold finish, perfectly paired with the clean lines of its off-white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18.3" W x 13" D x 62" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | FOOT SWITCH IN-LINE |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | FLL4126A |
| Product UPC: | 195058276733 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ideal as a reading light next to your coziest armchair, this Idra Floor Lamp is beautiful blend of sophistication and simplicity. Idra‰۪s contoured angles shimmer in a lavish gold finish, perfectly paired with the clean lines of its off-white drum shade.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 18.3" W x 13" D x 62" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | FOOT SWITCH IN-LINE |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 |
| Product SKU: | FLL4126A |
| Product UPC: | 195058276733 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























