
Safavieh Idalia Floor Lamp - Walnut
This lovely Idalia Floor Lamp beautifully blends rustic chic with modern sleek, making it a mainstay in today‰۪s eclectic living spaces. Idalia‰۪s wood finishes lend additional decorative depth to its tripod base and white metal accents, a crisp white drum shade perfectly balancing the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | Walnut |
| Product Material: | Metal/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4105A |
| Product UPC: | 195058175029 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Idalia Floor Lamp - Walnut
This lovely Idalia Floor Lamp beautifully blends rustic chic with modern sleek, making it a mainstay in today‰۪s eclectic living spaces. Idalia‰۪s wood finishes lend additional decorative depth to its tripod base and white metal accents, a crisp white drum shade perfectly balancing the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | Walnut |
| Product Material: | Metal/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4105A |
| Product UPC: | 195058175029 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This lovely Idalia Floor Lamp beautifully blends rustic chic with modern sleek, making it a mainstay in today‰۪s eclectic living spaces. Idalia‰۪s wood finishes lend additional decorative depth to its tripod base and white metal accents, a crisp white drum shade perfectly balancing the look.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 16" W x 16" D x 61" H |
| Product Lamp Color: | Walnut |
| Product Material: | Metal/Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4105A |
| Product UPC: | 195058175029 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























