
Safavieh Hyla Outdoor Pendant/Black - Black
Illuminate and beautify your home with our charming Hyla extendable outdoor pendant light. The stunning pendant moves away from a conventional lantern silhouette for an elegant cross shape. Hanging from a looped chain, our pendant light is finished off with a sleek black coated finish and clear glass. It serves as an elegant and charming detail, lending a filtered and pleasant glow to your outdoor living area.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 17-89" H |
| Product Lamp Color: | Black / White |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T10-L |
| Product SKU: | PLT4024A |
| Product UPC: | 195058423748 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $111.38
-65%$111.38
$38.98More Images


Safavieh Hyla Outdoor Pendant/Black - Black
Illuminate and beautify your home with our charming Hyla extendable outdoor pendant light. The stunning pendant moves away from a conventional lantern silhouette for an elegant cross shape. Hanging from a looped chain, our pendant light is finished off with a sleek black coated finish and clear glass. It serves as an elegant and charming detail, lending a filtered and pleasant glow to your outdoor living area.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 17-89" H |
| Product Lamp Color: | Black / White |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T10-L |
| Product SKU: | PLT4024A |
| Product UPC: | 195058423748 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Illuminate and beautify your home with our charming Hyla extendable outdoor pendant light. The stunning pendant moves away from a conventional lantern silhouette for an elegant cross shape. Hanging from a looped chain, our pendant light is finished off with a sleek black coated finish and clear glass. It serves as an elegant and charming detail, lending a filtered and pleasant glow to your outdoor living area.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 8" W x 8" D x 17-89" H |
| Product Lamp Color: | Black / White |
| Product Material: | Metal / Glass |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | T10-L |
| Product SKU: | PLT4024A |
| Product UPC: | 195058423748 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Unplug lamps before using any cleaning solutions. Dust shades with a feather duster or with an appropriate vacuum-brush attachment. Wipe with a soft, dry cloth and clean lamp bases with the methods appropriate to the material. Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























