
Safavieh Henley Floor Lamp - Matte Black
Designed for smaller interiors, this Henley Lamp is both an end table and floor light, illuminating your d̩cor with a soft, warm glow. A matte black body and white linen shade ensures Henley perfectly coexists with any furnishings, and its lower shelf is ideal for books, magazines, or subtle art display.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron/Mdf |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4080A |
| Product UPC: | 889048858398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Henley Floor Lamp - Matte Black
Designed for smaller interiors, this Henley Lamp is both an end table and floor light, illuminating your d̩cor with a soft, warm glow. A matte black body and white linen shade ensures Henley perfectly coexists with any furnishings, and its lower shelf is ideal for books, magazines, or subtle art display.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron/Mdf |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4080A |
| Product UPC: | 889048858398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Designed for smaller interiors, this Henley Lamp is both an end table and floor light, illuminating your d̩cor with a soft, warm glow. A matte black body and white linen shade ensures Henley perfectly coexists with any furnishings, and its lower shelf is ideal for books, magazines, or subtle art display.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 63" H |
| Product Lamp Color: | Matte Black |
| Product Material: | Iron/Mdf |
| Product Metal Finish: | Black |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4080A |
| Product UPC: | 889048858398 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























