
Safavieh Hegarty Chandelier - Gold
Poised and graceful, this contemporary chandelier updates any living room, dining room or hall with its minimalist style. Beautifully balanced, its sleek metal frame features a polished gold finish that‰۪s gently illuminated by its Sputnik-style bulbs.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 36" W x 36" D x 21-93" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 16 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 5W |
| Light Bulb Base Type: | G9 |
| Type of Blub Included: | G9 LED 2W |
| Product SKU: | CHA4006A |
| Product UPC: | 889048324831 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $442.61
-65%$442.61
$154.91More Images


Safavieh Hegarty Chandelier - Gold
Poised and graceful, this contemporary chandelier updates any living room, dining room or hall with its minimalist style. Beautifully balanced, its sleek metal frame features a polished gold finish that‰۪s gently illuminated by its Sputnik-style bulbs.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 36" W x 36" D x 21-93" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 16 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 5W |
| Light Bulb Base Type: | G9 |
| Type of Blub Included: | G9 LED 2W |
| Product SKU: | CHA4006A |
| Product UPC: | 889048324831 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Poised and graceful, this contemporary chandelier updates any living room, dining room or hall with its minimalist style. Beautifully balanced, its sleek metal frame features a polished gold finish that‰۪s gently illuminated by its Sputnik-style bulbs.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 36" W x 36" D x 21-93" H |
| Product Lamp Color: | Gold |
| Product Material: | Iron/Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 16 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 5W |
| Light Bulb Base Type: | G9 |
| Type of Blub Included: | G9 LED 2W |
| Product SKU: | CHA4006A |
| Product UPC: | 889048324831 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























