
Safavieh Hayes Iron Floor Lamp - Black
Form meets function in this Hayes Floor Lamp. Performing as both a side table and room illumination, Hayes flaunts an open minimalist frame in sleek black iron and a white cylinder shade that provides unique decorative depth and variance to its two circular shelves.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 59.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4097A |
| Product UPC: | 195058089869 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $148.53
-65%$148.53
$51.99More Images


Safavieh Hayes Iron Floor Lamp - Black
Form meets function in this Hayes Floor Lamp. Performing as both a side table and room illumination, Hayes flaunts an open minimalist frame in sleek black iron and a white cylinder shade that provides unique decorative depth and variance to its two circular shelves.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 59.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4097A |
| Product UPC: | 195058089869 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Form meets function in this Hayes Floor Lamp. Performing as both a side table and room illumination, Hayes flaunts an open minimalist frame in sleek black iron and a white cylinder shade that provides unique decorative depth and variance to its two circular shelves.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 10" D x 59.5" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL4097A |
| Product UPC: | 195058089869 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























