
Safavieh Hannes Flush Mount - Painted Matte Black
Give your d̩cor an industrial-chic shine with this stunning Hannes Flush Mount. Effortlessly complementing any furnishings in a matte black finish, Hannes‰۪ birdcage-inspired design emanates a sense of depth and motion with its curved glass panels.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Painted Matte Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Painted Matte Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | FLU4087A |
| Product UPC: | 195058360531 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $121.78
-65%$121.78
$42.62More Images


Safavieh Hannes Flush Mount - Painted Matte Black
Give your d̩cor an industrial-chic shine with this stunning Hannes Flush Mount. Effortlessly complementing any furnishings in a matte black finish, Hannes‰۪ birdcage-inspired design emanates a sense of depth and motion with its curved glass panels.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Painted Matte Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Painted Matte Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | FLU4087A |
| Product UPC: | 195058360531 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your d̩cor an industrial-chic shine with this stunning Hannes Flush Mount. Effortlessly complementing any furnishings in a matte black finish, Hannes‰۪ birdcage-inspired design emanates a sense of depth and motion with its curved glass panels.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 8" H |
| Product Lamp Color: | Painted Matte Black |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Painted Matte Black |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | ST19 LED |
| Product SKU: | FLU4087A |
| Product UPC: | 195058360531 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























