
Safavieh Hampton 2 Light Chrome 16.5-Inch Dia Glass Pendant - Chrome
Make a grand statement with the glamorous layers of shimmering crystal that adorn this chrome adjustable pedant lamp. Its bold, defined style lends character to any contemporary space with its pairing of classic beauty and modern polished metal detail.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 16.25-88.25" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4490A |
| Product UPC: | 889048179530 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Safavieh Hampton 2 Light Chrome 16.5-Inch Dia Glass Pendant - Chrome
Make a grand statement with the glamorous layers of shimmering crystal that adorn this chrome adjustable pedant lamp. Its bold, defined style lends character to any contemporary space with its pairing of classic beauty and modern polished metal detail.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 16.25-88.25" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4490A |
| Product UPC: | 889048179530 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make a grand statement with the glamorous layers of shimmering crystal that adorn this chrome adjustable pedant lamp. Its bold, defined style lends character to any contemporary space with its pairing of classic beauty and modern polished metal detail.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 16.5" W x 16.5" D x 16.25-88.25" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Acrylic/Iron |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | C26 |
| Product SKU: | LIT4490A |
| Product UPC: | 889048179530 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























