
Safavieh Hamil Floor Lamp - Brass Gold
Reimagining retro chic, this Hamil Floor Lamp enlivens any room with Mid-Century charisma. Hamil‰۪s white glass globe shade and arched silhouette emanate a decadent sense of depth and motion in your d̩cor, and a brass gold finish makes it absolutely glamorous.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 19" D x 55-62" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLL4103A |
| Product UPC: | 195058175005 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Hamil Floor Lamp - Brass Gold
Reimagining retro chic, this Hamil Floor Lamp enlivens any room with Mid-Century charisma. Hamil‰۪s white glass globe shade and arched silhouette emanate a decadent sense of depth and motion in your d̩cor, and a brass gold finish makes it absolutely glamorous.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 19" D x 55-62" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLL4103A |
| Product UPC: | 195058175005 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Reimagining retro chic, this Hamil Floor Lamp enlivens any room with Mid-Century charisma. Hamil‰۪s white glass globe shade and arched silhouette emanate a decadent sense of depth and motion in your d̩cor, and a brass gold finish makes it absolutely glamorous.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 10" W x 19" D x 55-62" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Electroplating |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | A19-LED |
| Product SKU: | FLL4103A |
| Product UPC: | 195058175005 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























