
Safavieh Grima Flush Mount - White
The artistically fashion-forward appeal of this eye-catching Grima Flush Mount instantly refreshes any room, making it a must-have in today‰۪s eclectic interiors. Grima‰۪s pleated white ceramic shade ripples with a rich sense of motion and depth, perfectly balanced by a white glass globe shade and gold base.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 9.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold |
| Product Material: | Iron/Ceramic/Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | FLU4089A |
| Product UPC: | 195058360579 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $91.88
-65%$91.88
$32.16More Images


Safavieh Grima Flush Mount - White
The artistically fashion-forward appeal of this eye-catching Grima Flush Mount instantly refreshes any room, making it a must-have in today‰۪s eclectic interiors. Grima‰۪s pleated white ceramic shade ripples with a rich sense of motion and depth, perfectly balanced by a white glass globe shade and gold base.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 9.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold |
| Product Material: | Iron/Ceramic/Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | FLU4089A |
| Product UPC: | 195058360579 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The artistically fashion-forward appeal of this eye-catching Grima Flush Mount instantly refreshes any room, making it a must-have in today‰۪s eclectic interiors. Grima‰۪s pleated white ceramic shade ripples with a rich sense of motion and depth, perfectly balanced by a white glass globe shade and gold base.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12" W x 12" D x 9.5" H |
| Product Lamp Color: | White/Gold |
| Product Material: | Iron/Ceramic/Glass |
| Product Metal Finish: | Gold |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | FLU4089A |
| Product UPC: | 195058360579 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























