
Safavieh Greta Veil 4 Light Antique Gold 20-Inch Dia Adjustable Pendant - Antique Gold
A modern double drum shade fixture, the Greta Veil pendant uniquely pairs a white etched glass inner shade with an outer shell of meshed steel in an antique gold finish.åÊThis elegant transitional fixture casts an elegant glow in any room it inhabits.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19.75" W x 19.75 " D x 9-45" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4229A |
| Product UPC: | 683726361350 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Greta Veil 4 Light Antique Gold 20-Inch Dia Adjustable Pendant - Antique Gold
A modern double drum shade fixture, the Greta Veil pendant uniquely pairs a white etched glass inner shade with an outer shell of meshed steel in an antique gold finish.åÊThis elegant transitional fixture casts an elegant glow in any room it inhabits.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19.75" W x 19.75 " D x 9-45" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4229A |
| Product UPC: | 683726361350 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A modern double drum shade fixture, the Greta Veil pendant uniquely pairs a white etched glass inner shade with an outer shell of meshed steel in an antique gold finish.åÊThis elegant transitional fixture casts an elegant glow in any room it inhabits.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19.75" W x 19.75 " D x 9-45" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 4 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | CFL |
| Product SKU: | LIT4229A |
| Product UPC: | 683726361350 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























