
Safavieh Grenten Flush Mount - Oil Rubbed Bronze
This Grenten Pendant is a chic modern take on Eastern pagoda lighting, bringing culture, class, and charm to any d̩cor. Grenten‰۪s oil-rubbed bronze finish beautifully highlights its dramatically curved silhouette, and its candle-shaped bulbs add a hint of Old World elegance.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 14.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze / Clear |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED B11 |
| Product SKU: | FLU4053A |
| Product UPC: | 195058105064 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Grenten Flush Mount - Oil Rubbed Bronze
This Grenten Pendant is a chic modern take on Eastern pagoda lighting, bringing culture, class, and charm to any d̩cor. Grenten‰۪s oil-rubbed bronze finish beautifully highlights its dramatically curved silhouette, and its candle-shaped bulbs add a hint of Old World elegance.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 14.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze / Clear |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED B11 |
| Product SKU: | FLU4053A |
| Product UPC: | 195058105064 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Grenten Pendant is a chic modern take on Eastern pagoda lighting, bringing culture, class, and charm to any d̩cor. Grenten‰۪s oil-rubbed bronze finish beautifully highlights its dramatically curved silhouette, and its candle-shaped bulbs add a hint of Old World elegance.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 14.5" H |
| Product Lamp Color: | Oil Rubbed Bronze / Clear |
| Product Material: | Metal |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED B11 |
| Product SKU: | FLU4053A |
| Product UPC: | 195058105064 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























