
Safavieh Gorson Flush Mount - Black
Unapologetically glamorous, this Gorson Flush Mount embraces the decadence of Art Deco for today‰۪s high style interiors. Three tiers of diamond shaped crystals cascade over an oil rubbed bronze frame, creating a gala worthy sparkle in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Crystal |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED B11 |
| Product SKU: | FLU4045A |
| Product UPC: | 195058104975 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $163.38
-65%$163.38
$57.18More Images


Safavieh Gorson Flush Mount - Black
Unapologetically glamorous, this Gorson Flush Mount embraces the decadence of Art Deco for today‰۪s high style interiors. Three tiers of diamond shaped crystals cascade over an oil rubbed bronze frame, creating a gala worthy sparkle in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Crystal |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED B11 |
| Product SKU: | FLU4045A |
| Product UPC: | 195058104975 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Unapologetically glamorous, this Gorson Flush Mount embraces the decadence of Art Deco for today‰۪s high style interiors. Three tiers of diamond shaped crystals cascade over an oil rubbed bronze frame, creating a gala worthy sparkle in any room.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 13" W x 13" D x 10" H |
| Product Lamp Color: | Black |
| Product Material: | Metal / Crystal |
| Product Metal Finish: | Oil Rubbed Bronze (Black) |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED B11 |
| Product SKU: | FLU4045A |
| Product UPC: | 195058104975 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























