
Safavieh Ginesta Flush Mount - Brass Gold
Mid-Century chic is given a lavish contemporary twist in this glamorous Ginesta Flush Mount. Three clear globe lights illuminate your d̩cor with retro resplendence, shimmering elegantly beneath its brass gold base, making Ginesta a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12.5" W x 12.5" D x 7.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Clear Glass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/Clear Glass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | FLU4074A |
| Product UPC: | 195058360364 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Ginesta Flush Mount - Brass Gold
Mid-Century chic is given a lavish contemporary twist in this glamorous Ginesta Flush Mount. Three clear globe lights illuminate your d̩cor with retro resplendence, shimmering elegantly beneath its brass gold base, making Ginesta a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12.5" W x 12.5" D x 7.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Clear Glass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/Clear Glass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | FLU4074A |
| Product UPC: | 195058360364 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mid-Century chic is given a lavish contemporary twist in this glamorous Ginesta Flush Mount. Three clear globe lights illuminate your d̩cor with retro resplendence, shimmering elegantly beneath its brass gold base, making Ginesta a designer favorite.
Specifications
| Product Category: | Flush Mounts |
| Product Dimension: | 12.5" W x 12.5" D x 7.25" H |
| Product Lamp Color: | Brass Gold/Clear Glass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Brass Gold/Clear Glass |
| Product Bulb Qty: | 3 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | G14 LED |
| Product SKU: | FLU4074A |
| Product UPC: | 195058360364 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























