
Safavieh Gideon Chandelier - Antique Gold
Like many glowing moons in orbit, this Gideon Chandelier illuminates any room with ethereal elegance. Gideon revitalizes retro-chic lighting for today‰۪s modern interiors with an antique gold frame and white glass spheres, artfully staggered to emanate a breathtaking sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 32" W x 28" D x 17" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7000A |
| Product UPC: | 195058283816 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $208.31
-65%$208.31
$72.91More Images


Safavieh Gideon Chandelier - Antique Gold
Like many glowing moons in orbit, this Gideon Chandelier illuminates any room with ethereal elegance. Gideon revitalizes retro-chic lighting for today‰۪s modern interiors with an antique gold frame and white glass spheres, artfully staggered to emanate a breathtaking sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 32" W x 28" D x 17" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7000A |
| Product UPC: | 195058283816 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Like many glowing moons in orbit, this Gideon Chandelier illuminates any room with ethereal elegance. Gideon revitalizes retro-chic lighting for today‰۪s modern interiors with an antique gold frame and white glass spheres, artfully staggered to emanate a breathtaking sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Chandeliers |
| Product Dimension: | 32" W x 28" D x 17" H |
| Product Lamp Color: | Antique Gold |
| Product Material: | Steel |
| Product Metal Finish: | Antique Gold |
| Product Bulb Qty: | 6 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E12 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | TYPE B BULB |
| Product SKU: | CHA7000A |
| Product UPC: | 195058283816 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























