
Safavieh Georgiana Floor Lamp - Gold Leaf
The Georgiana Floor Lamp stands tall and proud in a stunning gold leaf finish, evocative of a forest‰۪s natural elegance. This botanical floor lamp flaunts its detailed, leafy curves with an iron, crystal, and resin body, attentively crafted to infuse warmth and a classy look into any space.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Iron/Crystal/Resin |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4047A |
| Product UPC: | 889048650404 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Georgiana Floor Lamp - Gold Leaf
The Georgiana Floor Lamp stands tall and proud in a stunning gold leaf finish, evocative of a forest‰۪s natural elegance. This botanical floor lamp flaunts its detailed, leafy curves with an iron, crystal, and resin body, attentively crafted to infuse warmth and a classy look into any space.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Iron/Crystal/Resin |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4047A |
| Product UPC: | 889048650404 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Georgiana Floor Lamp stands tall and proud in a stunning gold leaf finish, evocative of a forest‰۪s natural elegance. This botanical floor lamp flaunts its detailed, leafy curves with an iron, crystal, and resin body, attentively crafted to infuse warmth and a classy look into any space.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 15" W x 15" D x 61.5" H |
| Product Lamp Color: | Gold Leaf |
| Product Material: | Iron/Crystal/Resin |
| Product Metal Finish: | Gold Leaf |
| Product Bulb Qty: | 1 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF 100W |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | LED A19 9W |
| Product SKU: | FLL4047A |
| Product UPC: | 889048650404 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























