
Safavieh Geordi Floor Lamp - Black
A modern Art Deco marvel, this gorgeous Geordi Floor Lamp is the perfect finishing touch for your d̩cor. Geordi‰۪s antique brass accents and arms shimmer dramatically against its jet black base, while its two artistically off-centered lights emanate a rich sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 22" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Black/Antique Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL7002A |
| Product UPC: | 195058346221 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Geordi Floor Lamp - Black
A modern Art Deco marvel, this gorgeous Geordi Floor Lamp is the perfect finishing touch for your d̩cor. Geordi‰۪s antique brass accents and arms shimmer dramatically against its jet black base, while its two artistically off-centered lights emanate a rich sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 22" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Black/Antique Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL7002A |
| Product UPC: | 195058346221 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A modern Art Deco marvel, this gorgeous Geordi Floor Lamp is the perfect finishing touch for your d̩cor. Geordi‰۪s antique brass accents and arms shimmer dramatically against its jet black base, while its two artistically off-centered lights emanate a rich sense of depth and motion.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 11" W x 22" D x 64" H |
| Product Lamp Color: | Black/Antique Brass |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Black/Gold |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 |
| Type of Blub Included: | A19 |
| Product SKU: | FLL7002A |
| Product UPC: | 195058346221 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























