
Safavieh Gema Led Pendant - Chrome
A softer take on sputnik style lighting, this Gema LED Pendant Light perfectly fuses fun retro style with modern glamour. Gema‰۪s fractal chrome center shimmers beautifully in reflecting the sparkling, dimmable acrylic, which casts a high fashion glow in any room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 22-84" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Type of Blub Included: | No Bulb Included |
| Product SKU: | PND4103A |
| Product UPC: | 889048876156 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Safavieh Gema Led Pendant - Chrome
A softer take on sputnik style lighting, this Gema LED Pendant Light perfectly fuses fun retro style with modern glamour. Gema‰۪s fractal chrome center shimmers beautifully in reflecting the sparkling, dimmable acrylic, which casts a high fashion glow in any room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 22-84" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Type of Blub Included: | No Bulb Included |
| Product SKU: | PND4103A |
| Product UPC: | 889048876156 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A softer take on sputnik style lighting, this Gema LED Pendant Light perfectly fuses fun retro style with modern glamour. Gema‰۪s fractal chrome center shimmers beautifully in reflecting the sparkling, dimmable acrylic, which casts a high fashion glow in any room.
Specifications
| Product Category: | Pendants |
| Product Dimension: | 19" W x 19" D x 22-84" H |
| Product Lamp Color: | Chrome/Clear |
| Product Material: | Iron/Acrylic |
| Product Metal Finish: | Chrome |
| Product Bulb Qty: | - |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Type of Blub Included: | No Bulb Included |
| Product SKU: | PND4103A |
| Product UPC: | 889048876156 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























