
Safavieh Garuda Floor Lamp - Gold Base
Modern minimalism gets a glimpse of glamour in this gorgeous Garuda Floor Lamp. Flaunting a shimmering gold-finished base that perfectly balances its columnar off-white fabric shade, Garuda shines in any contemporary interior. Designers love using in pairs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 11.75" W x 11.75" D x 51.75" H |
| Product Lamp Color: | Gold Base |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | T10-L |
| Product SKU: | FLL4122A |
| Product UPC: | 195058276696 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $188.63
-65%$188.63
$66.02More Images


Safavieh Garuda Floor Lamp - Gold Base
Modern minimalism gets a glimpse of glamour in this gorgeous Garuda Floor Lamp. Flaunting a shimmering gold-finished base that perfectly balances its columnar off-white fabric shade, Garuda shines in any contemporary interior. Designers love using in pairs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 11.75" W x 11.75" D x 51.75" H |
| Product Lamp Color: | Gold Base |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | T10-L |
| Product SKU: | FLL4122A |
| Product UPC: | 195058276696 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Modern minimalism gets a glimpse of glamour in this gorgeous Garuda Floor Lamp. Flaunting a shimmering gold-finished base that perfectly balances its columnar off-white fabric shade, Garuda shines in any contemporary interior. Designers love using in pairs.
Specifications
| Product Category: | Floor Lamps |
| Product Dimension: | 11.75" W x 11.75" D x 51.75" H |
| Product Lamp Color: | Gold Base |
| Product Material: | Iron |
| Product Metal Finish: | Powder Coating |
| Product Bulb Qty: | 2 |
| Lighting Switch Type: | ON/OFF |
| Light Bulb Base Type: | E26 Screw Terminal |
| Type of Blub Included: | T10-L |
| Product SKU: | FLL4122A |
| Product UPC: | 195058276696 |
| Product Assembly: | Yes |
| Brand: | Safavieh |
Additional information
Care Instructions - Before cleaning any lamp shade or fixture, disconnect the power source.åÊ Wipe withåÊa soft,åÊdry cloth.åÊ Avoid the use of chemicals and household cleaners as they may damage the finish.
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























